AnasayfaGenel Konular

Astsubay Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Astsubay Olunur?

Nasıl Astsubay Olunur. Birçok asker veya asker adayının en çok merak ettiği konulardan biri de Nasıl Astsubay Olunur ya da olmak için neler gereklidir. Biz de bu makalemiz de Astsubay olmak için gereken şartlara ve izleyeceğiniz yolları söyleyip ve en sonunda ne kadar maaşı olduğunu sizinle paylaşacağız. İşte tüm bu detaylar…

Astsubay Nedir?

Astsubaylık, normal er ve erbaştan kıdemli ama bir subaydan daha düşük kıdemli olan askerlerin bulunduğu emir komuta zincirinin halkasıdır. Eğitim, bakım, sevk, muharebe, nöbet ve daha birçok alanda da görev yapmaktadır. Maaşları kademe ilerlemelerine ve durumlarına göre belirlenmektedir, yani mevcut görev yerine göre maaşlarında da farklılıklar görülebilmektedir. Bu arada astsubay olabilmek için yaş, eğitim ve adli sicil şartları da aranmaktadır.

Nasıl Astsubay Olunur? Başvuru Şartları Nelerdir?

Astsubay olabilmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti erkek vatandaşı başvurunun ilk şartını tamamlamış sayılmaktadır. Tabi ki bundan sonra ise diğer şartları da tamamlamış olması gerekir. Taksirli suçlar (dikkatsizlik ve bilinmeden işlenen suçlar) hariç hükümlü olmamak, disiplin suçu olmaması vb. Sağlık bakımından yeterli bulunan adaylar, MSB’ye bağlı Astsubay Meslek Yüksek okulunu bitirmeleri gereklidir. Bunun için de ÖSYM’den yeterli puanı almanız gereklidir.

ÖSYM tarafından yapılan sınavda yeterli puanı alan adaylar daha sonra ise mülakata alınır. Mülakatta, leke, kellik, cilt hastalığı, frengi ve diğer hastalıklar muayene edilir ve diğer bir aşamaya gelinir. Eğer bahsi geçen sağlık ve fiziksel sorunları taşımıyorsanız; size bazı fiziksel testler de uygulanır. Eğer bunları da geçerseniz artık son aşamaya varırsınız. Son aşamada ise, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi için açılacak kadrolar olacaktır.

Astsubaylık Yaş Şartı Kaçtır?

Meslek yüksek okulları mezunları için 25 yaşından büyük olmamak, Lisans mezunları yaş sınırı ise 27 yaşından büyük olmamaktır

Astsubay Maaşları Ne Kadar? Astsubay maaşları, bölgeye göre değişmekle beraber 3500 ila 5000 TL arasında bir maaş almaktadır.

Dilerseniz Kadınlar Askerlik Yapabilir mi? Adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz

Askerlik

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı