AnasayfaGenel Konular

Kadınlar İçin Askerlik Durumu (Gönüllü)

Herkesin merak ettiği soruyu cevaplayalım. Kadınlar Askerlik Yapabilirmi ?Bildiğiniz üzere Askerlik Kanunu’nun 7179 maddesince belirtildiği üzere 20 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti  her erkek vatandaşı mecburi askerlik görevini yapmak zorunluluğundadır. Ama bayanlar için herhangi bir yükümlülük söz konusu değildir. Peki ya bir kadın askere gitmek istiyorum diyorsa ve bu durumda ısrarcı olursa, bu konuda neler yapabilir ve nelerle karşılaşabilir? İşte tüm bu soruların yanıtları ve eğer mümkünse hangi yöntemler uygulanmalıdır?

Kadınlar Askere Gitmek İstiyorum Derse

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; aralarında Brezilya, İsrail ve İsviçre gibi tüm ülkelerde olduğu gibi bir sistem şu anlık ülkemizde bulunmamaktadır. İşte bu yüzden bu ülkelerin tam tersi olarak ülkemizde kadınlar için askerlik yapmaları için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ama bazı özel istisnalar sonucunda kadınlar da gönüllü askerlik yapabilir. Peki nasıl yapabilirler?

Kadınlar Askerlik Yapabilirmi ?

Kadınlar Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde asker olabilirler. Elbette diğer bir çok alanda son zamanlarda çok fazla sayıda başvurunun bulunmasından dolayı da farklı alanlarda değerlendirilmektedir. Hatta AFRİN ve Zeytin Dalı operasyonları için binlerce kadın, askerlik yapabilmek adına dilekçelerini teslim ettiler. Savaşlar için olmasa da bazı alanlarda kullanılacaklardır.

Kadınlar İçin Subay ve Astsubay Olma Durumları

Ülkemizde binin üzerinde kadın, subay ve astsubay olarak görev yapmakta ve TSK bünyesinde birçok alanlarda görevlendirilmektedir. Savaş meydanı değil de geri görev olarak bilinen revir, yemek ve temizlik gibi bu alanlarda kullanılsalar da, rütbe olarak komutan olarak da görev yapabilmektedirler. Evet eğer siz bir kadın olarak askerlik almak istiyorsanız; dilekçeniz ile birlikte Askerlik Şubesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Dilerseniz Tecil Bozdurduktan Sonra Ne Zaman Askere Giderim? Makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Askerlik Soru

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı