AnasayfaGenel Konular

Askerde Silah Kaybetmek

Askerde olunduğunda verilen silahı kaybetmek, her ne kadar görülebilen bir durum olmasa da ve yüz binde bir olsa da, her celp döneminde muhakkak en az 1 kez meydana gelmektedir. Bu duruma neden olan yüzlerce faktör sayılabilir. Ancak biz bu makalemizde en çok meydana gelen nedenlerden ve bunun olması durumunda ne gibi sebeplerin meydana geleceği üzerinde duracağız. İşte askerde verilen silah kaybetmek ve yasal mevzuatlar. Asker`likte silah kaybetmek

Askerde Silah Neden Kaybolur?

Aslında verilen silahı kaybetmek veya silahın kaybolması, olasılık olarak çok çok düşük bir orandır. Bugüne kadar hiçbir kimsenin Piyade tüfeklerini çalabildiği ile ilgili bir makale ya da bilgiye denk gelmedik. Ancak çalma denemeleri olmakla birlikte, silahın ortadan kaybolma sebepleri arasında yüzlerce neden verilebilir. Bunların en başında ve en çok görüleni ise, silah temizliği yapılırken ya da silah temizlenirken, herhangi bir parçasında kopma veya kırık meydana geldiğinde, bölük komutanından azar işitilme kaygısıdır.

Bununla karşı karşıya gelen er, bazı yollara başvurarak silahı yok etmeyi düşünür. Elbette bu çok kolay bir iş değildir, zira her silah askerin kendi üstüne zimmetlenmiştir ve hem alırken hem de verirken imza karşılığında da işlem görülür.

Peki Silah veya Mermi Kaybolursa?

Herhangi bir sebepten kaynaklı olarak silah kaybolmuş ise; bu durumda yasal mevzuatlar gereği ne ise bu kapsamda bir değerlendirme yapılır. Genellikle silahını kaybeden asker zaten hemen ortaya çıkar ve bir iki konuşmadan sonra sebebi de belli olur. Bundan sonra bölük komutanı gereken ne ise prosedürü uygular ve tutanak tutar. Bu tutanağa bağlı olarak askerliği yakma ya da askeri mahkemelerde yargılanma gibi sebepler meydana gelebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı